Rüya nasıl yorumlanır?

rüya yorumu
Rüya nasıl yorumlanır?
Uyku, gün içerisindeki çalışmalar sonrasında yorgun düşen bedenin ve sinirlerin dinlenme zamanıdır. İnsanoğlu ömrünün yaklaşık üçte birini uykuda geçirir, bu da 60 senelik bir insan ömrünün 20 senesi demektir. Gördüğümüz rüyaların bir kısmı bilinçaltı etkisinde gelişir, bir kısmının da gelecek veya geçmişten izler taşıdığına inanılır. 

Rüya tabiri için Kur’an ve Hadislerde bir engel yoktur. İslamiyet’te rüyalar 3’e ayrılır; 

  • Salih Rüya: Salih rüya, ilahi rüyalardır. 
  • Şeytani Rüya: Vesveselerden oluşan , korku ve üzüntüye kapılmamıza neden olan rüyalardır. Bu tür rüyaların başkalarına anlatılmasının uygun olmayacağı tavsiye edilir. 
  • Bilinçaltı Rüya: Günlük yaşantımızın etkisinde görülen rüyalar olup, rüyayı gören kişinin korku, hayal ve umutlarını içerir. Bu tür rüyaların yorumlanmasına gerek yoktur.

rüya yorumu
Rüya nasıl yorumlanır?
İslam ilahi ve haberci olan rüyaları doğrulamaktadır. Ancak kişinin yaşantısında rüyaya göre hareket etmek ve hayatını yönlendirmesi doğru değildir. Aynı rüyayı bazen farklı kişiler de görebilir fakat her insanın yaşantısı ve manevi dünyası farklı olduğu için görülen rüyanın yorumu ve yansımaları farklı olacaktır. 

Rüya yorumlanırken sadece şekiller ve bir olay üzerinde yoğunlaşmadan, rüyanın görüldüğü ortam, renkler vs. tümüyle birlikte ele alınarak yorumlanmalıdır. Rüyalar yorumlanırken tarafsız bir şekilde ve karamsar olmadan yorumlanması ve bu nedenle herkese yorumlatılmaması gerekmektedir. 

Hayırlara vesile olan rüyalar görmeniz dileğiyle…